Luštěniny
O alergii
Luštěniny mají výhodné nutriční vlastnosti, lehce se skladují, připravují a pěstují. Jsou zdrojem bílkovin, cenných nenasycených mastných kyselin, tuků, vlákniny, stopových prvků a vitamínů B, E, A. Luštěniny jsou významnou složkou vegetariánské kuchyně.
Sója má široké použití jako potravina, krmivo pro hospodářská zvířata i jako surovina pro potravinářský a zpracovatelský průmysl. Patří mezi osm nejčastějších alergenů na světě. U nás nepatří mezi časté potravinové alergeny.
Lupina neboli vlčí bob je v České republice používána většinou jako krmivo nebo se používá k zelenému hnojení. Některé druhy byly významnou složkou potravy starověkých kultur, (Inků, Egypťanů, Řeků a Římanů). Z mouky z lupiny se pekl chleba a vyrábělo pivo. Dnes je vítanou náhradou za lepkové mouky a bývá součástí potravin určené pro celiaky. Upražená lupina žlutá a bílá se používá jako kávovina. Lupina je významným alergenem ve Francii, u nás nepatří mezi časté alergeny.
Oblíbenou součástí jídelníčku jsou zelené lusky hrášku, zelené fazole a mungo. Pro lahodnou chuť je vyhledávaná cizrna neboli římský hrách. Sušená semena fazolí, hrachu a čočky je možné upravit na různé, velmi chutné způsoby. Do skupiny luštěnin patří i arašíd, o kterém pojednává samostatná část.
Luštěniny sice nepatří mezi přední potravinové alergeny, ale v našich podmínkách v četnosti i tíži alergických reakcí předčí některé jiné a známější luštěninové alergeny, např. sóju nebo lupinu. Alergické reakce na čočku a příbuzné luštěniny mívají nejčastěji celkový (systémový) charakter a některé z nich mohou být skutečně závažné. Protože nejčastěji vznikají v důsledku alergické reaktivity na zásobní bílkoviny semene (tzv. seed storage proteiny), které mají vysokou odolnost vůči různým fyzikálním či chemickým vlivům, neodstraní se jejich alergenicita (= schopnost vyvolat alergickou reakci) tepelnou úpravou. Alergické reakce na čočku se mohou objevit už záhy, např. kolem druhého roku věku dítěte. Na rozdíl od jiných potravinových alergenů (mléko, vejce) bohužel nemá tato alergie tendenci vymizet. Kvůli příbuznosti seed storage proteinů se může u jednoho pacienta vyskytovat současně reaktivita na více luštěnin z této skupiny (tzv. zkřížená alergie), ale i méně příbuzných luštěnin (arašídy, sója) anebo také zkřížené alergické reakce na ořechy či semena (např. mák, sezam).
Pozor, luštěniny jsou sice z hlediska výživy přínosné a vhodné, ale osoby, které po jejich konzumaci mají větší problémy než jen plynatost – např. výsev kopřivky, otoky či dokonce zvracení anebo záchvat ztíženého dýchání – by je rozhodně neměly konzumovat, ale měly by vyhledat pomoc odborníka-alergologa.
Alergologické vyšetření
V úvodu alergologického vyšetření se setkáte s lékařem, který během rozhovoru zjišťuje podrobnosti o vašich aktuálních potížích a jejich spojitosti s potravinou. Zajímají ho i další informace – například o vašem zdravotním stavu, o vašich stravovacích návycích, o lécích, které užíváte, o nemocech, které se vyskytují v rodině a o prostředí, ve kterém žijete a pracujete. Lékař odebírá anamnézu, která významně pomůže při stanovení správné diagnózy. Součástí alergologického vyšetření potravinových alergií jsou kožní testy, laboratorní vyšetření a v některých případech eliminační a eliminačně-expoziční test.
Léčba a dieta
Vyhýbání se alergenu a dieta bez problematické potraviny zabrání vzniku alergické reakce. Na základě výsledků specializovaného vyšetření vám lékař upřesní, jaké luštěniny musíte z jídelníčku vyřadit. Důležitá je neustálá kontrola složení potravin. Pozor na skryté alergeny a kontaminované potraviny. Reakci může vyprovokovat i nepatrné množství alergenu.
První pomoc
Při akutní reakci, která vznikne náhodným neúmyslným pozřením potraviny, kontaktem nebo inhalací alergenu je nutné podat léky, které vám předepsal alergolog. I přes největší opatrnost může dojít k dietnímu omylu nebo chybě, proto je nošení balíčku první pomoci s léky nutné. Alergik nebo jeho opatrovník musí znát příznaky nežádoucí reakce, zajistit první pomoc a neprodleně podat léky podle instrukcí.
Praktické rady
arašídu, sóji a lupiny v potravinách musí být spotřebitel informován podle nařízení EU 1169/2011 o poskytování informací spotřebitelům.
sója: TVP- texturovaný sójový protein, sójový lecitin, glutamát, sójová drť
lupina: lupinová mouka
arašíd
V potravinářství se sója přidává do různých produktů v podobě sójové mouky nebo drtě. Slouží jako náhrada živočišných bílkovin – sójové mléko, tofu, tempeh, natto, či miso. Využívá se v kosmetickém průmyslu (mýdla, tělová mléka), v textilním průmyslu (barvy, tkaniny, pokrývky), chemickém průmyslu (barvy, výroba bionafty) i v zemědělství (krmiva, hnojiva).