Časté dotazy

Klikněte na otázku, na kterou chcete znát odbornou odpověď

Nikoli, v bezlaktozovém mléce je přítomná krávská bílkovina úplně stejně jako v mléce běžném (chybí tam jen mléčný cukr=laktóza) a alergik tedy bude reagovat i na toto bezlaktozové mléko. 

Současná alergie na bílkovinu kravského mléka a hovězí maso existuje, nicméně není častá (riziko reálné reakce na hovězí u mléčného alergika se udává 10-20%), proto  na preventivní bázi  všem mléčným alergikům hovězí maso nevysazujeme. 

Pokud lékař vyslovil podezření, že by se mohlo jednat o diagnózu ABKM (čím dříve ekzém vzniká a čím je těžší, tím je diagnoza pravděpodobnější, zejména pokud se přidávají např. i trávicí příznaky), pak je dieta indikována (byť i jen jako diagnostický pokus). U většiny kojenců s ABKM totiž  alergické protilátky nenajdeme. Proti mléčným bílkovinám reaguje imunita jiným způsobem, ne přes alergické protilátky. Dobrou zprávou je , že prognoza těchto tzv. nonIgE meidovaných reakcí je lepší :-).

V kozím mléce jsou velmi podobné (resp. ve vysokém procentu až shodné) alergeny jako v mléce kravském, proto při dietě bez bílkoviny kravského mléka není doporučováno. Ze stejných důvodů není doporučováno ani mléko ovčí.

Odpověď není jednoduchá, resp. bez provedeného alergologického vyšetření nelze na otázku odpovědět. Příčinou reakce mohla být pravá alergie na rybu (pak by mořské plody mohly být bez problému konzumovány, ryby ale nikoli) nebo reakce na zátěž biogenními aminy v nečerstvém rybím mase (zde by mohly být konzumovány s opatrností ryby i mořské plody čerstvé) a nebo reakce na rybího parazita-červa anisakis (zde by se omezení ve stravě týkalo mořských plodů a mořských hejnových ryb). Doporučuji absolvovat alergologické vyšetření, které by mělo příčinu reakce osvětlit.

Pokud jste stále nenašli odpověd, zkuste vyzkoušet naši poradnu!

Alergienapotraviny.cz © 2023

František Solař