Poradna

Možná hledáte

 • Petra

  Dobrý den, prosím Vás, budu se to snažit zkrátit. Vždy jsem myslela, že když se objeví reakce na potravinu. Např. Zcervenani kolem úst tak se jedna o alergii a hotovo. Dcerka měla abkm. Nyní reakce na jablko, kořenovou zeleninu, žito, cibule/cesnek… kamarádka mi říkala, ať ji nabidnu tuto potravinu i 5x a ze poté už by se nemusela osypat. Opravdu? Už nevím jak postupovat. Potraviny přibývají. Dekuji mnohokrát.

  • MUDr. Martin Fuchs

   Dobrý den,
   zčervenání kolem úst nemusí znamenat alergii a tak by nemělo být důvodem k vysazení domnělé příčiny reakce. Zde je místě stručně vysvětlit, co je to alergie. Jde o specifickou imunologickou odpověď na konkrétní alergen (i v případě potravin musí jít o bílkovinu). Za specifickou reakci je odpovědná alergická protilátka – imunoglobulin E (IgE) -zaměřená právě proti konkrétní bílkovině. Jinými slovy by vaše dcerka musela mít v sobě alergické protilátky proti jablku, mrkvi, celeru, žitu, cibuli i česneku. A troufnu si říci, že to na 100 % nemá, i když ještě nebyla podrobněji vyšetřena. Takže musí jít o jinou, nespecifickou reakci. Takových spouštěč§, co nespecificky ovlivňují kůži i sliznice je habaděj. Typuji na podráždění nervově-cévní, např. zčervenání po kyselém, v teple, na slunci, působením vazoaktivních aminů a celá řada dalších příkladů. Některé látky biogenní povahy by mohly být a jistě i jsou ve jmenovaných rostlinných potravinách. Domnívám se, že vaše dcera má jen citlivější pokožku, ne pravou alergii. Vysazováním podezřelých potravin jen na základě zčervenání kolem úst se tak pravděpodopně dopouštíme větší chyby, než např. zkoušet jablíčko dál. V tomto bodu má vaše kamarádka v podstatě pravdu. Pokud se přeci jen u dcery po prvním kroku (ABKM) objevuje krok druhý, o čemž ale opravdu silně pochybuji, nezůstane jen u zčervenání kolem úst. Poznámka na závěr: pro podobné dotazy je důležité uvádět i časové souvislosti, včetně věku dítěte.
   S úctou martin fuchs

 • Petra

  Dobry den, pan doktor, prosila by som o radu. Nasej 6 mesacnej dcere sa po prvom ockovani Hexacima + Prevenar zacali objavovat stopy krvi a hlien v stolici. Dva mesiace som na bezmliecnej diete + soja, hovazdie, vajce, kuracie. Aktualne som na eliminacnej diete (8 potravin), pocas ktorej som sa snazila zistit, co jej vyhovuje a potraviny pridavat. Napriek tomu sa stopy krvi vyskytli – jedna sa o jemne nitky krvi, niekedy menej ako mm, inokedy 2-3 mm. V priemere 2-3 kusy v stolici, v ktorej je krv. Napriklad 4 dni je stolica v poriadku (zlta ,bez hlienu, bez krvi), potom stopy v 2 plienkach a potom je zasa isty cas pokoj.
  Inokedy su stopy krvi aj 3 dni po sebe. Konkretne za mesiac jul to bolo 12 dni so stopami krvi v stolici.
  Neviem odsledovat co dcere vadi, kedze 3 tyzdne jem to iste a stopy krvi sa vyskytnu, ale nepravidelne, nie stale. Je plne dojcena.
  Krvi nikdy nebolo vela, dcera bolesti nema, prospieva. Na gastre to uzavreli ako ABKM, na alergo mame termin vo februari.

  Caka nas druhe ockovanie – je prosim vhodne podat ho aj ked sa stopy krvi stale vyskytuju? Nemozem podanim ockovania dcere nejako ublizit?
  Je lepsie pre alergika tieto ockovania podat oddelene?

  Viem dcere pomoct aj inym sposobom ako hladanim alergenov cez materske mlieko? Mam pocit, ze sa tocim v kruhu.

  Dakujem velmi pekne za odpoved!

  • MUDr. Martin Fuchs

   Dobrý den,
   omluva za pozdější odpověď (dovolená).
   Diagnóza dítěte zní alergická proktokolitida, možná jen prostá proktitida = alergický zánět posledního úseku tlustého střeva (zkratkou FPIAS – food protein-induced allergic proctocolitis), kterou nejčastěji spouští BKM (bílkoviny kravského mléka), velmi zřídka i jiné potraviny, zejména pokud je dítě kojeno. Vámi udávané potraviny (soja, hovazdie, vajce, kuracie), resp. jejich bílkoviny se vlastně ani do mateřského mléka (MM) nedostávají v potřebném množství tak, aby způsobovaly nějakou imunologickou odpověď. Takže nejsou v tomto množství schopny vyvolávat střevní imunologickou reakci dítěte. Proto vaše dieta (8 potravin) je zcela zbytečná až škodící, a to i pro vás. Drobné nitky krve ve stolici, při dobrém prospívání, bez bolestí, s normálním chováním se ostatně často ani nemusí řešit (a ve světě se běžně opravdu ani neřeší). Dodržování eliminace BKM by mělo trvat okolo 6 m., pak zkusit re-exponovat (přes MM nebo napřímo). Potud k dietě.
   FPIAS i jiné projevy ABKM se mohou zhoršovat nepotravinovým, tzv. antigenním podnětem s očekáváním imunologické odpovědi dítěte – stres (zátěž fyzikální, chemická, alergická i jiná), infekce (a to i ta bezpříznaková) a také očkování. To se u vás i stalo, došlo však jen k prosté proktitidě, tedy nic dramatického. Pokračovat v očkování dle mého můžete, správná úvaha je, že očkovat odděleně. Jinými slovy bych pokračování vřele doporučoval, riziko neočkování je totiž mnohem vyšší (černý kašel aj.), než riziko zhoršení proktitidy, tedy pravděpodobně jen přechodného objevení se nepohody a více nitek krve ve stolici. Ale rozhodnutí je, pravda, na vás. Kdyby šlo o mé vnouče, už by mělo minimálně 2 Hexy a 2 Prevenary, ne-li po 3 obojího.
   s úctou
   martin fuchs

 • Anonym

  Prosím o názor, u syna 2 roky na ekzém zabrala eliminační dieta s aminokyselinovou náhradou (Neocate). ABKM z krve potvrzena nebyla. V minulosti jsem synovi několikrát zkusila zařadit zpět mléčné výrobky, ale neprocházely, vždy synovi vyjel ekzém. Nyní jsem asi měsíc přešla na vysoké štěpení (Nutrilon allergy care), zkouším bezlaktózové jogurty, sýry. Když už se to zdálo OK, tak se objevily ložiska ekzému – ruce, nohy. Co mám dělat, vrátit se k eliminaci?

  • MUDr. Martin Fuchs

   jaká je diagnóza?
   s vysokou pravděpodobností šlo o ABKM bez účasti alergických protilátek (non-IgE alergie) s kožní manifestací v podobě ekzému

   kdy a čím se alergie projevila?
   zřejmě šlo o velmi časnou manifestaci ekzému někdy v prvním půlroce věku (to ale neupřesňujete), zkušenost napovídá, že u pozdějšího objevení ekzému by dieta bez BKM neměla takový úspěch

   délka eliminační diety?
   od nasazení úspěšné diety uběhl pravděpodobně více než rok, možná i déle. To je pro ústup non-IgE ABKM více než dost.

   kdy došlo k návratu ekzému?
   píšete až po 1 měsíci, tento čas jednoznačnou spojitost jen s BKM už víceméně zpochybňuje

   má tedy ekzém spojitost s re-expozicí BKM?
   možná vás překvapím, ale v tomto věku (v prvním roce bych byl ale pesimističtější) zásadní spojitost mít už nemusí, zejména při měsíční pauze od expozice BKM.

   Ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, kde s věkem může hrát roli čím dál tím více faktorů, krom alergických i faktory fyzikální, chemické, infekční, stresové a další. Ve 2 letech nějakou formou ekzému má více než 10 % batolat, a rozhodně ne všichni budou mít ABKM, resp. odhadem ani ne desetina batolat s ekzémem. Vašim obavám rozumím, máte pocit, že ekzém se vrací s návratem BKM. Já ten pocit stejný nemám, a to i vzhledem k omezené lokalizaci ekzému (ruce, nohy), nejde o rizikovou, na potravině závislou generalizaci ekzému na celé tělo.

   co závěrem?
   re-expozice BKM po úspěšné eliminaci je rozhodnutí velmi, velmi potřebné a žádoucí. Přináší mnohem více výhod (my tom u říkáme učeně “umožníme návrat imunologické tolerance k BKM”), než dílčích a méně nebezpečných neúspěchů, kam by návrat ložiskového ekzému, pravda, mohl patřit. Osobně bych navrhoval ekzém pečlivě ošetřovat lokálně a pokračovat v menší expozici BKM v podobě “pár lžiček jogurtu” denně. V opačném případě, tj. návratem k eliminaci se potřebné nastavení tolerance nejen opozdí, ale i ztíží.

Zeptat se na otázku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Alergienapotraviny.cz © 2023

František Solař