Stravování s potravinovou alergií

POKUD JSTE POTRAVINOVÝ ALERGIK A MUSÍTE DODRŽOVAT PŘÍSNOU ELIMINAČNÍ DIETU, JE PRO VÁS ZÁSADNÍ ZNÁT SLOŽENÍ POTRAVIN, KTERÉ JÍTE.

Je na vás, abyste pozorně četli etikety u balených potravin, jídelní lístky a zjišťovali složení potraviny u obsluhy nebo toho, kdo jídlo připravil.

Informujte o potravinové alergii okolí a zdůrazněte, že i minimální množství alergenní potraviny může vyvolat reakci.

V PŘÍPADĚ, ŽE POTRAVINOVOU ALERGII MAJÍ VAŠE DĚTI, UČTE JE UŽ OD NEJÚTLEJŠÍHO VĚKU ROZEZNÁVAT, KTERÉ POTRAVINY JSOU PRO NĚ BEZPEČNÉ.

Uložte pro ně vhodné potraviny, které si mohou brát samy na vyhraněné místo (police, krabice). Pokud neumí číst nebo jsou malé, je vhodné při každém vybalování nákupu viditelně označit bezpečné a zakázané potraviny, například zelenou nálepkou ty vhodné a červenou nálepkou zakázané.

Naučte své dítě ptát se, zda pokrm neobsahuje látku, na kterou je alergické a to před každou konzumací – zejména mimo domov, ve škole, na hřištích nebo dětských oslavách.

V domácím prostředí

Vybírejte vhodné a čerstvé suroviny pro přípravu svého jídla

Ověřte si vždy bezpečnost potraviny. Pátrejte po složení konzumovaných potravin, čtěte pečlivě etikety, ptejte se prodavačů potravin. Pokud máte pochybnosti o přítomnosti alergenu, ptejte se přímo výrobce potraviny.

Bezpečnost je na prvním místě

Nikdy nezkoušejte “jen kousek” potraviny, která by mohla obsahovat váš alergen. I maličký kousek alergenní potraviny může být životu nebezpečný.

Vyhýbejte se potravinám, které by mohly být kontaminovány alergenní potravinou.

Důležitý je správný postup při zpracování potravin.

Většina alergenů v potravinách je termostabilní, to znamená, že tepelná úprava (vaření, smažení, pečení, mražení) alergenicitu potravin nemění. Některé potravinové alergeny jsou termolabilní, to znamená, že po dostatečném tepelném zpracování (pečení či vaření) se alergenicita snižuje. Ale pozor, jsou tu i potraviny, u kterých se po tepelném zpracování alergenicita zvyšuje, například u pražených arašídů. Přesné informace vám podá ošetřující lékař.

Jak dojde ke cross-kontaktu potravin?

Vybíráte si potraviny, které neobsahují pro vás nebezpečné alergeny. Pokud se vhodná potravina dostane do kontaktu s potravinou, která nebezpečné alergeny obsahuje, dojde ke smíchání jejich složek. Ve výsledku vaše jídlo obsahuje malé množství druhé, alergenní potraviny, přestože ji nevidíte. Pamatujte, že i nepatrné množství alergenu může u alergika vyvolat alergickou reakci. Proto je nutné předcházet kontaminaci vašeho pokrmu alergenní potravinou. Je nutné předcházet tzv. cross-kontaktu.

Přímý cross-kontakt

● pokud máte alergii na kiwi, nestačí jej vybrat z ovocného salátu

● pokud máte alergii na bílkovinu kravského mléka, nestačí odstranit máslo z namazaného chleba nožem

pokud máte alergii na lepek, nestačí odstranit krutony ze zeleninového salátu nebo trojobal z řízku

pokud máte alergii na mák, vyvarujte se konzumace potravin obalených ve strouhance, na jejíž přípravu jste nemohli dohlédnout

Nepřímý cross-kontakt

● pokud máte alergii na rybí maso, nesmí být váš pokrm smažený na pánvi a oleji, ve kterém byla smažená ryba

● pokud máte alergii na pšeničnou mouku, nesmí být vaše polévka nalita stejnou naběračkou, kterou se předtím nalévala polévka z jíšky

● pokud máte alergii na ořechy, nedávejte si kopečkovou zmrzlinu, zmrzlinu s vašim alergenem mohli nabírat zákazníkovi před vámi

Tipy, jak předejít cross-kontaktu

Pokud připravujete jídlo bez alergenů, uvařte je jako první a zakryjte je, aby nedošlo k nepřímému cross-kontaktu. Poté připravujte další pokrmy.

Užívejte krájecí prkénka, nádobí a příbory řádně umyté. U citlivých alergiků se osvědčilo používání zvláštního nádobí a příborů. Utěrky a houbičky na nádobí vždy čisté. Umývejte si řádně ruce.

Pokud si nejste jisti, že ke cross-kontaktu mohlo dojít například v jídelnách či restauracích, potravinu nekonzumujte.

Mimo domov

Nařízení Evropské unie “O poskytování informací o potravinách spotřebitelům”, ukládá povinnost informovat předepsaným způsobem o přítomnosti alergenů u balených, zabalených i nebalených potravin. U prvních dvou jsou alergeny vypsané na etiketách obalů. U nebalených potravin musí být informace o přítomných alergenech poskytnuty v těsné blízkosti nabízené potraviny (na cedulce), jinde než v těsné blízkosti (na tabuli) anebo na vyžádaní.

K většině alergických reakcí dochází při konzumaci potravin mimo domov.

Poskytnutí informací o alergenech je povinné také v restauracích, jídelnách, bufetech a rychlém občerstvení. Nebojte se ptát personálu stravovacího zařízení, obsluhy. Informujte obsluhující personál o tom, že máte potravinovou alergii a informujte se o tom, jaké suroviny jsou použity při přípravě vašeho vybraného pokrmu.

Požádejte, aby zaměstnanci provozu zajistili, že vaše porce nebude kontaminována alergenní potravinou při přípravě a během servírování. (nádobí myté v myčce, používání čistých nožů, podložek při krájení, připravováno na pánvi a/nebo oleji, na kterém nebyla alergenní potravina).

Praktické rady

Každý alergik reaguje na jiné množství tzv. spouštěcího alergenu. Někomu stačí ke spuštění reakce jen stopy alergenní potraviny, u někoho jsou prahová množství až v řádu gramů.

Podle individuální prahové dávky lze upravit i míru přísnosti dodržování všech preventivních opatření. Alergik, kterému vadí až větší množství (například několik arašídů nebo 20 ml mléka), může omezovat jen tzv. „viditelný alergen“. Na druhé straně alergik, který reaguje i na stopy, musí být výrazně opatrnější. Míru striktnosti diety je vhodné konzultovat s ošetřujícím alergologem.

V běžném životě je zejména u těžších alergiků vhodné sestavit si portfolio „bezpečných potravin“ – tedy těch, u kterých je po prostudování složení zajištěno, že daný alergen neobsahují. Je velmi obtížné při každém nákupu studovat všechny příbalové letáky. U dětí je dobré o všech záludnostech podrobně informovat všechny, kdo s dítětem přicházejí do kontaktu – prarodiče, učitelky, personál ve školách. Počítejte s tím, že informace od personálu restaurací i všech ostatních nemusí být přesné – ať z neznalosti, nebo z nezájmu. Konečná zodpovědnost za vaše zdraví případně zdraví vašeho dítěte je jen a jen na vás – případný právní postih toho, kdo nevěděl nebo vědět nechtěl je jen slabou náhradou hrozícího poškození zdraví nebo ohrožení života. Nestyďte se pátrat a ptát se a v případě pochybností potravinu nejezte!

Veronika Solařová

autorem tohoto článku je

reklama
Edit Template

Sdílejte náš obsah dál

Poslední články

  • Vše
Edit Template