STRÁNKA SE PŘIPRAVUJE

Alergologické vyšetření


V úvodu alergologického vyšetření se setkáte s lékařem, který během rozhovoru zjišťuje podrobnosti o vašich aktuálních potížích a jejich spojitosti s potravinou. Zajímají ho i další informace – například o vašem zdravotním stavu, o vašich stravovacích návycích, o lécích, které užíváte, o nemocech, které se vyskytují v rodině a o prostředí, ve kterém žijete a pracujete. Lékař odebírá anamnézu, která významně pomůže při stanovení správné diagnózy. Součástí alergologického vyšetření potravinových alergii jsou kožní testy, laboratorní vyšetření a v některých případech eliminační a eliminačně-expoziční testy.

Léčba a dieta


Léčba akutní reakce

I přes největší opatrnost může dojít k dietnímu omylu nebo chybě, proto je nošení balíčku první pomoci s léky nutné. Alergik nebo jeho opatrovník musí znát příznaky nežádoucí reakce, zajistit první pomoc a neprodleně podat léky podle instrukcí.

Dieta bez bílkoviny kravského mléka

Ze stravy se vyloučí všechny známé, viditelné i skryté zdroje bílkovin kravského mléka. Dieta musí být důsledná. Délku diety určí lékař, u každého pacienta individuálně.U kojeného dítěte není třeba přerušovat kojení v případě, že matka dodržuje přísnou dietu bez kravské bílkoviny. Nekojené děti potřebují speciální kojeneckou stravu. Podle závažnosti alergie jde o mléčné náhrady s vysoce štěpenými mléčnými bílkovinami (extenzivní hydrolyzát, eHF) nebo o mléčnou náhradu s aminokyselinami (AAF).

Mléčné bílkoviny odolávají varu i kvasným procesům, to znamená, že převařené mléko a kysané výrobky jsou stejně alergenní a nebezpečné jako čerstvě nadojené mléko. Pokud je člověk alergický na kravské mléko, má rekaci i na mléka jiných savců- na kozí, ovčí, velbloudí. Důležitá je neustálá kontrola složení potravin. Pozor na skryté alergeny a kontaminované potraviny. Reakci může vyprovokovat i nepatrné množství alergenu.

Život s alergií a užitečné rady


Při bezmléčné dietě NEPODÁVÁME :

mléka všech savců (mléko kravské,ovčí, kozí) ­, mléčné výrobky (jogurt, smetana, kefír, tvaroh, máslo), většinu margarínů, někdy i ty, co bývají označeny jako rostlinné, slané a sladké pečivo, čokoládu, cukrovinky, zmrzlinu, obilnou snídani, sušenky, pudinky, omáčky, sýry, vegetariánské sýry, uzeniny, mleté mastné výrobky, instantní pokrmy, potraviny obsahující syrovátku, proteinový prášek, přírodní příchuti, emulgátory

Doplnění vápníku:

Během striktní diety je nutné doplnit vápník u kojící matky cca 1300 až 1500 mg/den. Pro děti na umělé stravě, je vápník součástí speciálního mléka, proto ho není třeba dodávat. Starší děti získají potřebnou dávku vápníku pestrou stravou, zařazením potravin s vyšším obsahem vápníku – ryby, citrusové plody, fazole, rajčatová šťáva, kapusta, květák, brokolice, špenát, brambory, amarant, melasa, mořské řasy, sezamové semínko, mák, mandle a další. V obchodech můžete zakoupit potraviny obohacené vápníkem.

Při nedostatečném příjmu je možné podávat potravinové doplňky nebo léčiva s vápníkem – například Biomin H, Kalciový sirup určený pro děti, Calcichew, Biomin H a Caltrate Plus (od 12 let) .


Čtěte pozorně etikety:

Bílkovina kravského mléka může být i v potravině, ve které bychom ji nečekali tvz. skrytý alergen. Proto je důležité prověřovat jeho přítomnost v potravině. Informace o složení získáte na příbalovém letáku, kde jsou povinni výrobci tento alergen vyznačit, nebo od samotného výrobce, v Centru pro databázi složení potravin www.CZFCDB.cz, www.chemievjidle.cz ap.

Bezpečné označení potraviny bez bílkoviny kravského mléka je “MILK FREE”.

Pro děti jsou k dispozicici speciální mléka (eHF, AAF) s označením „určeno pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka”. U dětí se sójové ani jiné rostlinné mléko se nepodává jako náhrada mléčné stravy.

Výrobky „low lactose“­ nesplňují požadavky diety. Jsou bez mléčného cukru, ale bílkoviny kravského mléka obsahují.